HOLSTEIN NORTH WALES
CYSTADLEUAETH BUCHESI 2012 HERD COMPETITIONS
The presentation Dinner was held on October 16th at Royal Oak, Betws y Coed, with Tom and Bev Cope (Holstein UK President) together with Herd Competition Judge Henry Cornthwaite and Sally Cornthwaite as our guests. Unfortunately, due to a family illness, our Youngstock Judge Dewi Evans was unable to attend.
The highlight once again was the high turnout of HYB members at the evening which demonstrates how vital the Clubs are in encouraging and developing the future generation. Tom Cope also commented on the high HYB presence.
Beth Lloyd is pictured receiving the Anafon Cup as joint highest placed HYB member in National Competitions following her success in Linear Competitions. Joint winner Harri Kynaston was unable to attend.
The Club’s Lady President Jean Coker is also pictured with Henry and Sally Cornthwaite receiving the Cup for Best Small Herd.
Results
Beirniad / Judge: Mr Henry Cornthwaite, Kirkwood
Dosbarth Un /Class One - Herd
Small Herds - Boduan Ben Coker Memorial Cup
1. Mr P Coker, Boduan
2. Tudur Parry, Cogail
3. Hefin Williams, Amwlch
Large Herds - Lyganlan Challenge Trophy
1. W J Williams, Clwch
2. D & A Jones, Madryn
3. A & E Jones, Hendy
Buches Orau / Champion Herd - Lloyds Animal Feeds Cup
Clwch
Dosbarth Dau /Class Two - Buwch Eithriadol / Super Cow
Small Herds
1. H & E Williams’ Amwlch Burlane Talent
2. Philip Coker’s Boduan Star Cilla
Large Herds
1. Kevin Jones’ Starkey Mtoto Joy
2. W & H Williams’ Clwch Goldwyn Quickstep
3. D & A Jones’ Madryn Talent Lou Etta
BOCMPauls Shield
Starkey Mtoto Joy
Dosbarth Tri /Class Three - Buwch Orau / Best Cow
Small Herds
1. Tudur Parry’s Cogail Shottle Leah
2. Philip Coker’s Boduan Lheros Becky
3. H & E Williams’ Amwlch Samuelo Kandy
Large Herds
1. Aintree Farms’ Aintree Shottle Nugget K
2. Tom Williams’ Blaengar Shottle Dwynwen
3. D & A Jones’ Madryn Outside Andrea
Bodynys Iorweth Rogers Memorial Cup
Aintree Shottle Nugget K
Dosbarth Pedwar / Class Four - Heffar Orau / Best Heifer
Small Herds
1. Philip Coker’s Boduan Talent Welcome
2. Tudur Parry’s Cogail Toystory Carys
3. H & E Williams’ Amwlch Bam Bam Jill
Large Herds
1. Aintree Farms’ Aintree Sanchez Peach
2. A & E Jones’ Hendy Talent Mannon
3. Rhys Williams’ Arbennig Talent Stocking
Eryri Emrys Owen Memorial Cup
Aintree Sanchez Peach
Dosbarth Pump / Class Five - Teulu Buchod / Cow Family
Small Herds
1.
2.
3.
Large Herds
1. D & A Jones’ Madryn Andrea family
2. W & H Williams’ Clwch Rose family
3. E & M Jones’ Meinel Bluebell family
Llaeth y Llan Challenge Cup
Madryn Andrea family
Dosbarth Chwech / Class 6 - Mam & Merch / Mother & Daughter
Small Herds
1. W C & H Williams’ Cefn Coch Polo Heather & Cefn Coch Allen Heather
2. H & E Williams’ Amwlch Burlane Talent & Amwlch Burlane Mayner
3. Philip Coker’s Boduan Integrity Vanity & Boduan James Vanity
Large Herds
1. Tom Williams’ Blaengar Shottle Dwynwen & Blaengar Talent Dwynwen
2. D & A Jones’ Madryn Jordan Andrea 5 & Madryn Outside Andrea
3. W & H Williams’ Clwch Goldwyn Destiny & Clwch Matson Destiny
Arosfyr Holsteins Trophy
Blaengar Shottle Dwynwen & Talent Dwynwen
Dosbarth Saith / Class7 - 50 Tunnell / R M L 50 Tonnes
Small Herds
1. Philip Coker’s Boduan Integrity Vanity
2. Owen Bros’ Foel Indro Duchess
Large Herds
1. A & E Jones’ Hendy Lheros Sian
2. D & A Jones’ Madryn Jordan Andrea
3. W J Williams’ Clwch Lee Rose
Alta Challenge Cup
Hendy Lheros Sian
Dosbarth Wyth / Class 8 - 80 Tunnell / R M L 80 Tonnes
Small Herds
1. Owen Bros’ Foel Knighthood Olwen
Large Herds
1. Kevin Jones’ Starkey Mtoto Joy
2. A & E Jones’ Hendy Integrity Dilys
NMR Challenge Cup
Starkey Mtoto Joy
ADRAN STOC IFANC/ YOUNGSTOCK SECTION
Beirniad / Judge: Mr Dewi Evans Allgo
Dosbarth Wyth /Class 9 - Merch Tarw ar Brawf / Test Bull Daughter
Small Herds
1. W C & H Williams’ Cefn Coch Allen Rivullete (Sire: Cefn Coch Sunlight Allen)
2. Philip Coker’s Boduan Alaska Mida (Sire: Relough Alaska)
3. Richard Williams’ Clynnog Dillon Duchess (Sire: Maple Wood Dillon)
Large Herds
1. A & E Jones & Son’s Hendy Elwyn Dilys (Sire: Hendy Elwyn)
2. Dyfed Hedd Jones’ Puerto Shogun Perlacme (Sire: Buttlersarms Shogun)
3. Liam Phillips’ Burgedin Rockstar Yasmin (Sire: Priddbwll Roxstar)
Cogent Perpetual Challenge Cup - Champion Young Sire Daughter
Hendy Elwyn Dilys by Hendy Elwyn
Dosbarth Deg / Class 10 - Stoc Ifanc / Young Stock
Small Herds
1. Richard Williams, Clynnog
2. Philip Coker, Boduan
3. Hefin Williams, Amwlch
Large Herds
1. W J & H Williams, Clwch
2. Kevin Jones, Starkey
3. D & A Jones, Madryn
Madryn Perpetual Challenge Cup
Clwch Herd
SPECIAL AWARDS 2012
Messrs Cookes Challenge Cup for Best Presented Herd
D & A Jones, Madryn
Shield for Novice Entry
Llysfasi Agricultural College
Gwobruau Bridwyr Holstein Ifanc / Holstein Young Breeder Awards
Anafon Bangor University of Wales for Highest Placed HYB Member at National Events
Joint winners: Beth Mars Lloyd, Brynclwyd, and Harri Kynaston, Clystyblaidd