Showmanship Judge: Jessica Hassall
Champion showman: Anna Stable,
Lancashire
Reserve champion: Alison Hunter,
Scotland South
Honourable mention: Stephanie
Whittaker, Shropshire
Junior showmanship
1,
Robert Morley, Border & Lakeland
2,
Harvey Swale, Lancashire
3,
Harriet Edge, Western
4,
Laura Barrett, Central Counties
5,
Desmond McCorry, Northern Ireland
6,
George Lawrence, Suffolk
7,
James Potter, North Wales
8,
Daisy Laurie-Bentall, West Midlands
9,
Victoria Cordwent, Devon
10,
Charlotte Limond, South & Wiltshire
11,
Sinead O’Neill, Shropshire
12,
Robyn Moody, South Eastern
13,
Adam Kinvig, Isle of Man
14,
Alice Sandiford, South West
15,
Margaret Thomas, East Midlands
16,
Anwen Thomas, South Wales
17,
Morgan Griffin, Midlands
18,
Nicholas Metcalf, North East
19,
Craig Hodge, Scotland South
20,
Barney Oulton, Derbyshire
Intermediate
showmanship
1,
Hannah Bown, West Midlands
2,
William Wilson, Border & Lakeland
3,
Christie Baker, South Wales
4,
Edward Stubbs, Derbyshire
5,
Ben Baker, South Wales
6,
Lizzie Clarke, South & Wiltshire
7,
Colm O’Neill, Shropshire
8,
Chloe Fewings, South West
9,
Jodie Knutsford, Wester
10, Dafydd Wyn Jones, North Wales
11,
Jonathan Woodhouse, Lancashire
12,
Charlotte Gallant, Norfolk
13,
Lauren Henry, Northern Ireland
14,
George Thomas, East Midlands
15,
Anna Goldie, North East
16,
Sammy Moody, South Eastern
17,
Gwen Jones, North Wales
18,
Jennifer Veitch, Scotland South
19,
Jessica Watts, Yorkshire
20,
Frankie Sansbury, Isle of Man
21,
Paige Marsden, Devon
22,
Bethany Robinson, Staffordshire
23,
George Plester, Midland
24,
Shannon Davies, Central Counties
Senior showmanship
1,
Alison Hunter, Scotland South
2,
Mark Henry, Northern Ireland
3,
Bob Lawrence, Lancashire
4,
William Horsley, Border & Lakeland
5,
Jonathan Cope, Shropshire
6,
Dan Bown, West Midlands
7,
Jessica Hall, South Wales
8,
Zoe Bryson, Scotland South
9,
Larissa Jones, Western
10,
Lucy Jones, West Midlands
11,
Lydia Griffiths, Yorkshire
12,
Fiona Goldie, North East
13,
Sam Clark, South & Wiltshire
14,
Emily Barrett, Central Counties
15,
Abigail Sercombe, East Midlands
16,
Sammy Wilson, Staffordshire
17,
Kinberley Trickett, Derbyshire
18,
Jess Tapp, Devon
19,
Charlotte Moody, South Eastern
20,
Tara Masson, Isle of Man
21,
Hari Kynaston, North Wales
22,
Jodie Davis, South West
23,
Harry Batt, Midland
Mature showman
1,
Anna Stable, Lancashire
2,
Stephanie Whittaker, Shropshire
3,
Rebecca Channing, Yorkshire
4,
Izzy Whittaker, Shropshire
5,
Michael Yates, Scotland South
6,
Clare Miles, South & Wiltshire
7,
Frances Griffiths, Yorkshire
8,
Matthew Williamson, Border & Lakeland
9,
Amy Westwood, Devon
10,
Emma Jones, West Midlands
11,
Lizzie Miles, North East
12,
Fflur Davies, South Wales
13,
Carolyn Wilson, Northern Ireland
14,
Rachel Smith, East Midlands
15,
Hilary Hinks, South West
16,
Luke Harris, South East
17,
Matthew House, South West
18,
Richard Bostock, Staffordshire
19,
Stuart Mycock, Derbyshire
20,
William Ives, Central Counties
21,
Gemma Jones, Western
22,
Michael Kinvig, Isle of Man
23,
Andrew Sutton, Midlands
24,
Sarah Sutton, Midlands
25,
Tom Hill, Staffordshire