Showmanship
Judge: Jessica
Hassall
Champion
showman: Anna Stable,
Lancashire
Reserve
champion: Alison Hunter,
Scotland South
Honourable
mention: Stephanie
Whittaker, Shropshire
Junior
showmanship
1, Robert Morley,
Border & Lakeland
2, Harvey Swale,
Lancashire
3, Harriet Edge,
Western
4, Laura Barrett,
Central Counties
5, Desmond
McCorry, Northern Ireland
6, George
Lawrence, Suffolk
7, James Potter,
North Wales
8, Daisy
Laurie-Bentall, West Midlands
9, Victoria
Cordwent, Devon
10, Charlotte
Limond, South & Wiltshire
11, Sinead
O’Neill, Shropshire
12, Robyn Moody,
South Eastern
13, Adam Kinvig,
Isle of Man
14, Alice
Sandiford, South West
15, Margaret
Thomas, East Midlands
16, Anwen Thomas,
South Wales
17, Morgan
Griffin, Midlands
18, Nicholas
Metcalf, North East
19, Craig Hodge,
Scotland South
20, Barney Oulton,
Derbyshire
Intermediate
showmanship
1, Hannah Bown,
West Midlands
2, William Wilson,
Border & Lakeland
3, Christie Baker,
South Wales
4, Edward Stubbs,
Derbyshire
5, Ben Baker,
South Wales
6, Lizzie Clarke,
South & Wiltshire
7, Colm O’Neill,
Shropshire
8, Chloe Fewings,
South West
9, Jodie
Knutsford, Wester
10, Jonathan
Woodhouse, Lancashire
11, Charlotte
Gallant, Norfolk
12, Lauren Henry,
Northern Ireland
13, George Thomas,
East Midlands
14, Anna Goldie,
North East
15, Sammy Moody,
South Eastern
16, Gwen Jones,
North Wales
17, Jennifer
Veitch, Scotland South
18, Jessica Watts,
Yorkshire
19, Frankie
Sansbury, Isle of Man
20, Paige Marsden,
Devon
21, Bethany
Robinson, Staffordshire
22, George
Plester, Midland
23, Shannon
Davies, Central Counties
Senior
showmanship
1, Alison Hunter,
Scotland South
2, Mark Henry,
Northern Ireland
3, Bob Lawrence,
Lancashire
4, William
Horsley, Border & Lakeland
5, Jonathan Cope,
Shropshire
6, Dan Bown, West
Midlands
7, Jessica Hall,
South Wales
8, Zoe Bryson,
Scotland South
9, Larissa Jones,
Western
10, Lucy Jones,
West Midlands
11, Lydia
Griffiths, Yorkshire
12, Fiona Goldie,
North East
13, Sam Clark,
South & Wiltshire
14, Emily Barrett,
Central Counties
15, Abigail
Sercombe, East Midlands
16, Sammy Wilson,
Staffordshire
17, Kinberley
Trickett, Derbyshire
18, Jess Tapp,
Devon
19, Charlotte
Moody, South Eastern
20, Tara Masson,
Isle of Man
21, Hari Kynaston,
North Wales
22, Jodie Davis,
South West
23, Harry Batt,
Midland
Mature
showman
1, Anna Stable,
Lancashire
2, Stephanie
Whittaker, Shropshire
3, Rebecca
Channing, Yorkshire
4, Izzy Whittaker,
Shropshire
5, Michael Yates,
Scotland South
6, Clare Miles,
South & Wiltshire
7, Frances
Griffiths, Yorkshire
8, Matthew
Williamson, Border & Lakeland
9, Amy Westwood,
Devon
10, Emma Jones,
West Midlands
11, Lizzie Miles,
North East
12, Fflur Davies,
South Wales
13, Carolyn
Wilson, Northern Ireland
14, Rachel Smith,
East Midlands
15, Hilary Hinks,
South West
16, Luke Harris,
South East
17, Matthew House,
South West
18, Richard
Bostock, Staffordshire
19, Stuart Mycock,
Derbyshire
20, William Ives,
Central Counties
21, Gemma Jones,
Western
22, Michael
Kinvig, Isle of Man
23, Andrew Sutton,
Midlands
24, Sarah Sutton,
Midlands
25, Tom Hill,
Staffordshire
British Friesian
Showmanship judge: Tom
Barratt
Champion: Andrea
Vale
Reserve: Liam
Banns
Honourable
mention: Robby
Ruffles
Junior
1, Robby
Ruffles
Intermediate
1, Nyomi
Band
Senior
1, Liam
Banns
2, Chris
Forrest
3, Ailsa
Thomson
Mature
1, Andrea
Vale
2, Sarah Williams
Holstein Calf
Judge: David Booth, Feizor Holsteins
Overall champion:
Riverdane SVS
Atlee,
Western
Reserve champion:
Carhall Brady
Elizabeth 4,
Lancashire
Honourable
mention: Firstlook
Aftershock Ricki,
Shropshire
February
Calf
1, Wyndford
Aikman August 31, Isle of Man
2, Lynholme
Cute Wishes, Lancashire
3, Coachgate
Ashlyn Fanny 4, Yorkshire
4, Ards Dimond
Barbie, Northern Ireland
5, Woodhey TLC
Brady Lust, Western
6, Woodcatt
Explode Irene, Border & Lakeland
7, Woodmarsh
Doorman Zandra 3, South Wales
8, Panda April
Fools Gold, Devon
9, Wiltor
Galaxy Dreamstar, West Midlands
10,
Knowlesmere Windbrook Chancel, Shropshire
11, Overside
Dorcy Promise, Scotland South
12, Meldamar
Seaver Dream, Derbyshire
13, Wigboro
Zelgadis Niche, Suffolk
14,
Crystalclear NH Glauco Foxie, Central Counties
15, Gemini
Alexander Nora, Norfolk
16, Nobold TLC
Brokaw Joan, Staffordshire
17, Moordown
Sid Moth, Midlands
18, Fordmill
Consus Kimo, East Midlands
19, Meinel
Snowcat Meldar, North Wales
20, Westleaze
Redfactor Princess Red, South & Wiltshire
21,
Kingtonmagna Apple Lulu Red, South West
22, Carkin
Sterling Cockle, North East
23, Onco
Atwood Becky, South Eastern
December – January
calf
1, Nobold
Lauthority TLC Rose, Staffordshire
2, Hillbarn
Goldfish Rosie 7, Shropshire
3, Boltonmanor
Saloon Ann 15, Lancashire
4, Drointon
Alexander S Petrelle, Isle of Man
5, Ingleden
Goldfish Galilee, Border & Lakeland
6, Riverdane
Doorman Spotless, Western
7, Preistland
5615 Fever Delia, Northern Ireland
8, Panda After
Eight Gold ET, Devon
9, Dovetrent
Spectrum Queenie Red, Derbyshire
10,
Letterkenny Explode Laurie, Scotland South
11, Davlea
Barbwire Lotto Red, South West
12, Normead
Twist Present 3, South & Wilts
13, Studdah
Krusadar Lonely, North East
14, Ventown
Uno Amanda, Devon
15, Shanael
Explode Assett, West Midlands
16, BB Mogul
Memory, South Wales
17, Meinel
Goldfish Rintse, North Wales
18, Wolston
Gymkhana 33, East Midlands
19, Canwell
Windbrook Lulu 2, Midlands
20,
Crystalclear Attitude Dancer Red, Central
Counties
21, Designer
Debonair Pelula, South East
22, Learbeck
Fever Honey, Yorkshire
October – November
calf
1, Firstlook
Aftershock Ricki, Shropshire
2, Ards Atwood
Ashlyn, Northern Ireland
3, Peak Destry
Berthe, Lancashire
4, Lynholm
Alexander Mary, Lancashire
5, Jackpot
Fever Dawnette, Isle of Man
6, Dovetrent
Jordan Queenie, Derbyshire
7, Mostragree
Silver Invite, Northern Ireland
8, Otterwyn
Windbrook Softee, South West
9,
Puertomadryn Braxton Etta, North Wales
10, Airburn
Verve Kitty, Yorkshire
11, Hallow
Aftershock Supra, East Midlands
12, Starlet
Ladd Ella P, South Wales
13, Hollymere
Brady Crocus, Western
14,
Blythbridge Aftershock Georgina, Scotland South
15, Wolfa
Lavanguard Rae, Border & Lakeland
16, Salcrest
Zel Lausine, North East
17, Richaven
Arden Papoose, West Midlands
18,
Chettiscombe Million Sophina, Devon
19, Whitgreave
Atwood Christine, Staffordshire
20, Normead
Twist Helena 3, South & Wiltshire
21, Firstsight
Snow Allie Red, Central Counties
22, Canwell
Duplex Norma, Midland
23, Designer
Alexander Sharon, South Eastern
August – September
calf
1, Riverdane
SVS Atlee, Western
2, Evening
Damion Stella 3, Border & Lakeland
3, Boltonmanor
Lavenguard Sadie 5, Lancashire
4, Priestland
5564 Fever Farrah, Northern Ireland
5, Kepculloch
Goldwyn Mary, Scotland South
6, Onco
Goldfish Sherry, South Eastern
7, Chedhunt
Windbrook Mayqueen, South West
8, Denmire
Bridgend Lauthority Honey, Yorkshire
9, Frontline
Meridian Echo, Staffordshire
10, Sterndale
Explode Ashlyn, South Eastern
11, Chasmar
Caspion Rosebud 51, Derbyshire
12, Hoops
Trientje 39, Devon
13, Normead
Lisbon Marbella 2, South & Wilts
14, Washfold
Annette 139, North East
15, Richaven
Armstead Mahala, West Midlands
16, Gemini
Alexander Jessica, Norfolk
17,
Crystalclear Afrer Florentine, Central Counties
18 Wyndford
Alex Sara 4, Shropshire
19, Meinel
Berryhill Milly, North Wales
20, Hillbarn
Shottle Deva 10, Isle of Man
21, Churchvale
L Snow Rachel, South Wales
22, Wolston
Lavendar 25, East Midlands
23, Wigboro
Dodge Mandy, Suffolk
24, Moordown
Lavenduard Emblem 2, Midland
June – July
calf
1, Sterndale
Shadow Anna, Border & Lakeland
2, Logan
Braxton Ambrosia, Scotland South
3,
Kingtonmagna Lovejoy Blomke 18, South West
4, Heavenly
Explode Atlee, Lancashire
5, Greening
Oralie 2nd, Shropshire
6, Riverdane
Brady Ghost, Western
7, Shanael
Goldsun Ricki, West Midlands
8, Withamhall
Baxter Cherry, South & Wiltshire
9, Bydale
Atlantis Tulip, Central Counties
10, Designer
Debonair Molli Red, South Eastern
11, Frontlind
Brett Sharon, Staffordshire
12, Hoops
Flower 492, Devon
13, Woodhey
Brady Snipe, Western
14, Foxbourne
Dropshot Mars Kate, Derbyshire
15, Tynewydd
Sid Lulu 2, South Wales
16, Leedham
Razzle Tina Red 2, East Midlands
17, Wetherton
Summit Rebecca, Midland
April – May
calf
1, Carhall
Brady Elizabeth 4, Lancashire
2, Knowlesmere
Shadow Diamond, Shropshire
3, Vetech
Braxton Elegant, Northern Ireland
4, Furness
Alexander Beauty, Scotland South
5, Broadfold
Sid Oralie, Yorkshire
6,
Crystalclear Goldwyn Fran, Central Counties
7, Woodcatt
Cosom Lila 2, Border & Lakeland
8, Riverdane
Explode Springsteen, Western
9, Noremead
Squaw Chief Hebe 2, South & Wiltshire
10, Glasson
Heridian Balise A, South Eastern
11, Dovetrent
Windbrook Queenie, Derbyshire
12, Tregibby A
Team Avis, South Wales
13, Carhall
Brady Peggy, Midlands
14, Spiermans
Alana, North Wales
15, Drointon
Tabwyn G Amanda, Staffordshire
British Friesian
Calf judge: Sarah
Liddle
Champion: Oakalby Vertex Connie
41, E S Burroughs and son
Reserve: Culverness Honeyschaap
131, Richard Pilkington
Honourable mention: Leasbeck Quoin
Cherry 2, Howarth family
Born on or after 1st March 2014
1st Oakalby Lawyer Glossy 7 (Parbury
Lawyer), E S Burroughs and Son
2nd Lismulligan Renee 105 (Lakemead
Rancher), R J Basil Lawson
Born between 1st December 2013 and
28th February 2014
1st Culverness Honeyschaap 131
(Culverness Sealion), Aintree
2nd Leasbeck Mallary Velvet (Kirkby
Mallary), Leasbeck
3rd Lismulligan Sooty 25 (Lismulligan
Mufasa), R J Basil Lawson
4th Leasbeck Patrol Madeline (Skyhigh
Patrol), Leasbeck
5th Lismulligan Empress 42 (Winnoch
Counsellor), R J Basil Lawson
6th Gemini Patrol Sunlight (Skyhigh
Patrol), P and A Barrell and Son
Born between 1st September and
30th November 2013
1st Oakalby Quandrant Sheila 50
(Deangate Quandrant), E S Burroughs and Son
2nd Oaklaby Topclass Buttercup 163
(Trumpet Topclass), E S Burroughs and Son
3rd Oakalby Vertex Connie 41 (Parbury
Vertex), E S Burroughs and Son
Born between 1st May and
31st August 2013
1st Lismulligan Redbreast 48 (Morcourt
Hilton), R J Basil Lawson
2nd Lismulligan Lucy 66 (Winnoch Counsellor), R
J Basil Lawson
3rd Mudgleyhiull Quentin Erica
(Deangate Quentin BYF), FG, C and E F Tucker
Born between 1st January and
30th April 2013
1st Leasbeck Quion Cherry 2 (Deangate
Quion), Leasbeck
2nd Adams Clementine 90 (Lakemead
Jasper), A J Lawson
3rd Gemini Patrol Suzy (Skyhigh
Patrol), P and A Barrell and Son
Team
Awards
Tidy
Lines
1, Border &
Lakeland
2, Shropshire
3, East
Midlands
Best
Stand
1, Border &
Lakeland
2, East
Midlands
3, South &
Wiltshire
Team
showmanship
1, Border &
Lakeland
2,
Lancashire
3,
Shropshire
Best team of
calves
1,
Lancashire
2, Northern
Ireland
3,
Shropshire
Top
Team
1,
Lancashire
2, Border &
Lakeland
3,
Shropshire
Dick Stapleton
Award: Richard Bostock,
Staffordshire